Pompy ciepła są jednym z najbardziej wydajnych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Stanowią one ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Zimne powietrze, z którego została odebrana energia cieplna w pompie ciepła, może z powodzeniem zostać wykorzystane do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.
Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami charakteryzującymi się kompaktowym wykonaniem, prostą obsługą i ciekawym wyglądem. Przez ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do otoczenia pompy są porzyjazne środowisku oraz bezpieczniejsze bo nie wymagają zasilania łatwopalnymi medium (gaz, olej, itp.). Pompy ciepła pracują niezależnie od warunków atmosferycznych oraz są przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur zewnętrznych.
Głównym zadaniem pompy ciepła jest przekazanie energii pobranej przy niskich temperaturach na poziom o wyższej temperaturze, umożliwiając jej dalsze wykorzystanie. Zadanie to realizowane jest przez czynnik roboczy, który za pomocą sprężarki elektrycznej zostaje sprężony we wnętrzu pompy. W trakcie sprężania zużywana jest niewielka ilość energii elektrycznej a w efekcie otrzymujemy dużą porcję ciepła.
Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła wykorzystuje właściwości czynnika roboczego, który w zależności od temperatury
i ciśnienia może występować pod postacią płynu lub pary, a zmiany jego parametrów i stanu skupienia następują na drodze:
- sprężania,
- kondensacji,
- rozprężania,
- odparowania.
Wszyskie te procesy składają się na cykl pracy pompy ciepła.
Zalety pompy ciepła
- szeroki zakres temperatur działania: od -30 do +48oC,
- szeroki zakres regulacji ciepłej wody: od 38 nawet do 70oC,
- oszczędna produkcja ciepłej wody przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł erergii,
- brak emisji szkodliwych substancji do środowiska,
- łatwa i szybka instalacja,
- prosta obsługa,
- duża ilość zabezpieczeń,
- bardzo dobra izolacja zbiornika c.w.u.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz