25 stycznia 2012

Dotacje na kolektory słoneczne

Zastanawiasz, czy warto skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne? Sprawdź!

Niezależnie od tego czy budujemy, czy modernizujemy dom, możemy zainwestować w instalację solarną. Polega ona na wyposażeniu budynku w nowoczesną, trwałą i komfortową w użyciu instalację, która zmniejsza zapotrzebowanie na tradycyjne paliwa niezbędne do podgrzewania  wody.

Koszt początkowy takiej inwestycji jest dość spory, ale minimalizując udział konwencjonalnych źródeł energii, za które płacimy comiesięczne stale rosnące rachunki, nasz wkład finansowy szybko się zwraca i system solarny zaczyna wręcz zarabiać.

Jak zmniejszyć koszt inwestycji?

Cenę instalacji można znacznie obniżyć dzięki dotacjom na zakup kolektorów słonecznych. Najnowszy projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 45% poniesionych kosztów na zakup i montaż urządzeń.

Kto udziela dotacji?

Dopłat udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest zaciągnięcie specjalnego kredytu w jednym z wytypowanych banków: Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy oraz Mazowiecki Bank Regionalny oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ).

Po wykonaniu i rozliczeniu inwestycji, NFOŚiGW do tego banku przeleje dotację, spłacając część naszego kredytu.

Przyznaną dotację tzw. przychód trzeba będzie uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym (zapłacić od niej podatek).

Warunki udzielenia dotacji

Podstawowym warunkiem starania się o uzyskanie 45% dotacji jest to, żeby 1m2 powierzchni instalacji solarnej, nie przekraczał kwoty 2500 zł brutto. 

Czy warto starać się o dotacje?

Koszt zakupu paneli solarnych wynosi kilkanaście tysięcy zł. Nie wszystkich na to stać. Jednak dzięki dotacji, można zwrócić koszty zakupu kolektorów słonecznych, montażu, aparatury niezbędnej do ich prawidłowego działania oraz dokumentacji budowlano-wykonawczej.