23 stycznia 2012

Czym różnią się kolektory płaskie od próżniowych?

Kolektory słoneczne dzielą się na dwa rodzaje: płaskie i próżniowe.

Kolektory płaskie

Kolektor płaski ma kształt płyty. W obudowie z aluminium lub tworzywa znajduje się absorber
i izolacja cieplna. Od góry, kolektor przykryty jest specjalna szybą o większej przepuszczalności promieni słonecznych.Głównym elementem kolektora jest absorber, który wykonany jest z blachy miedzianej lub aluminiowej, pokrytej warstwą pochłaniającą (absorbującą) promieniowanie słoneczne. Najczęściej blacha absorbera pokryta jest warstwą czarnego chromu lub na bazie tlenkówtytanu.

Pod blachą absorbera umieszczone są rury miedziane. Przepływający nimi płyn solarny („glikol”), odbiera ciepło z absorbera i transportuje do zbiornika znajdującego się w kotłowni. W zbiorniku ciepło słoneczne ogrzewa wodę użytkową.

Zalety kolektorów płaskich!

- Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne,
- Duża powierzchnia absorbera,
- Niska cena.


Kolektory próżniowe






Kolektory próżniowe wykorzystują wysoce zaawansowaną technologię. Swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji – składają się z kilku lub kilkudziesięciu szklanych rur, z próżnią wewnątrz. Istnieje kilka odmian kolektorów próżniowych.
Biom System posiada w swojej ofercie wysokiej jakości kolektory próżniowe typu „heat pipe” (tzw. „rurka ciepła”).

 Zalety kolektorów próżniowych typu „heat pipe”

-Pracują wydajnie przez cały rok, również w okresach jesiennych i zimowych, ponieważ próżnia, która   zapewnia znakomitą izolację, ogranicza straty ciepła do minimum.

Nawet w pochmurne dni podgrzejesz nimi wodę, ponieważ posiadają zdolność pochłaniania promieni rozproszonych.
-Latem, kiedy temperatury są wysokie, nie musisz ich zakrywać, jeśli planujesz dłuższą nieobecność, ponieważ – dzięki odpowiedniej budowie – nie przegrzewają się z powodu braku odbioru energii.

-Potrzebujesz ich mniej, niż kolektorów płaskich – 1m2 kolektorów próżniowych pozyskuje średnio trzykrotnie więcej energii niż 1m2 kolektorów płaskich.

-Uzysk ciepła z 1m2 kolektora próżniowego jest wyższy średnio o 20%
w miesiącach letnich i o 70% w miesiącach zimowych niż w przypadku kolektora płaskiego.
Początkowy koszt instalacji z kolektorami próżniowymi zwraca się znacznie szybciej od instalacji z kolektorami płaskimi.
Kolektory próżniowe częściej,niż w przypadku kolektorów płaskich, wykorzystuje się do wspomagania ogrzewania centralnego, ze względu na ich wysoką wydajność.